Autostart Centrala, Ćirila i Metodija 45, Novi Sad +381 21 504 221, +381 21 504 223

Šta raditi ako vam je automobil bio pod vodom?

Svedoci smo stravičnih poplava koje su zadesile Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku. Gledajući vesti videli smo stravične prizore potopljene gradove, a na ulicama gradova i potopljene automobile. Postavlja se pitanje šta će biti sa tim automobilima i da li je moguće pokrenuti automobil koji je proveo određeno vreme pod vodom.

U narednom  tekstu dajemo odgovor na ovo pitanje. Prva predpostavka od koje treba krenuti jeste da nijedan motor nije hermetički zatvoren a samim tim voda može da prodre u njega.

Prva stvar koju treba uraditi jeste izvlačenje automobila iz vode i potrebno je pozvati stručno lice da ga pregleda.  Pokretanje vozila koje jeb ilo potopljeno nemojte nikako sami raditi jer možete napraviti veliku štetu.

Postupak je sledeći:

  • Najpre je potrebno ispustiti svo ulje iz motora i menjača, jer je ono pomešano  sa vodom, i ostavite jedno vreme da se cedi.
  • Nakon toga poskidajte  sve filtere za vazduh i za ulje, kupite nove  i zamenite ih.
  • Sledeći korak  je da skinete svećice ili dizne, i nekoliko  puta zaverglajte motor na prazno, kako biste izbacili vodu iz tog dela automobila, iz gornjeg motora.
  • Kada ste ovo odradili potrebno je da zatvorite štoplove za ulje i nalijete odgovarajuće ulje u motor i menjač.
  • Potrebno je da kinite karburator i rezervoar, očistite ih, a cevi koje dovode gorivo do motora izduvajte vazduhom i izbacite vodu.
  • Sve delove sklopite, sipajte novo gorivo i tek onda osušite kablove za svećice, ukoliko se radi o “benzincu”.
  • Nakon toga  Sipajte manju količinu ulja na mesto gde su bile svećice, a potom malo zaverglajte motor da bi se podmazali cilindri. Tek onda mogu da se vrate svećice na svoje mesto.
  • Na kraju pokrenite motor automobila.

Ukoliko ste uspeli da pokrenete automobil predstoji vam dalja sanacija štete. Pre svega automobil je potrebno dobro oprati kako spolja tako i iznutra. Veliki problem može predstavljati elektronika koja je bila u kontaktu sa vodom.  Povadite sve delove osušite ih dobo i naprskajte kontakte odgovarajućim sprejom. Proveriti farove i stop svetla ukoliko je potrebno dobro osušite.

Veliki problem mogu predstavljati sedišta i tapacirunzi u automobilu. Sedišta je potrebno izvaditi  dubinski oprati, denzifikovati i osušiti. Spoljašnost automobila je potrebno dobro oprati i voskirati jer voda u kojoj je automobil bio može biti agresivna.

Još jedno pitanje koje će postaviti mnogi jeste da li štetu nastalu dejstvom poplava pokriva osiguranje? Odgovor na pitanje ćete dobiti od vaše osiguravajuće kuće, ono što znamo jeste da automobil koji je kasko osiguran netreba dirati ni pokretati i prati dok god ne dođe nako iz osiguravajuće kuće da pogleda automobil.

Ako ste automobil pokrili kasko osiguranjem, nemojte da ga aktivirate, niti perete, pre nego što kontaktirate vašu osiguravajuću kuću. Oni će da vam objasne kakva je procedura, kao i kolika je nadoknada u slučaju štete nastale usled poplave.